70 – lecie działalności harcerskiej w Bolesławcu

Ponad rok temu powstał pomysł zorganizowania uroczystych obchodów podsumowujących 70 lat istnienia harcerstwa w naszym mieście. Podczas prac nad zgromadzeniem i przygotowaniem archiwaliów okazało się, że okazji do świętowania jest więcej.  Minęło nie tylko  70 lat od utworzenia w Bolesławcu pierwszej drużyny harcerskiej . Kolejne „okrągłe” rocznice to 60 lat od ponownego uruchomienia działalności bolesławieckiej „Jedynki” (1957)  oraz  w 40 lat od nadania Hufcowi imienia Szarych Szeregów (31 VIII 1977) .

Dzięki pracy archiwalnej i wspomnieniom dawnych instruktorów powstała publikacja dokumentująca minione dekady harcerskie w Bolesławcu. A dzięki współpracy hufca z Muzeum Ceramiki zorganizowana została  harcerska wystawa w Dziale Historii Miasta przy ulicy Kutuzowa.

Obchody zaplanowane zostały jako duże przedsięwzięcie – podzielone na dwa dni. 30 września odbył się wernisaż wystawy, który zgromadził licznych zaproszonych gości – przedstawicieli władz lokalnych, dawnych i obecnych instruktorów oraz naszych sympatyków, w tym syna założyciela pierwszej bolesławieckiej drużyny – druha Przemysława Bonina.

Drugi dzień – to coroczne święto hufca , jednak w dużo bogatszej oprawie. Przede wszystkim pokazaliśmy się mieszkańcom Bolesławca podczas uroczystego apelu na rynku. Odbyła się duża gra miejska w patrolach o mieszanym składzie . Na zakończenie spotkaliśmy się w CIK na słodkim poczęstunku oraz  koncercie zaprzyjaźnionego zespołu harcerskiego „Liminis” z Hufca Kamienna Góra.

Przygotowanie obchodów wymagało kilku miesięcy pracy i współdziałania osób i instytucji. Możemy być dumni z tego, że tak dużą imprezę udało się nam sprawnie przeprowadzić i po raz kolejny pięknie zaznaczyć naszą obecność w mieście.

 

http://boleslawiec.tv/wideo/70-lat-harcerstwa-w-boleslawcu/

 

https://www.facebook.com/boleslawiectv/videos/1655466157827844/

 

http://www.muzyczneradio.com.pl/19410,wiadomosci,70-lat-boleslawieckiego-zhp.html

 

http://www.muzeum.boleslawiec.net/pl/exhibitions/531

 

http://luzyce.info/2017/10/13/bedziemy-szli-polske-szarymi-szeregami/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *