Zlot ZHP w Gdańsku 6-16.08.2018r.

W tym roku oprócz obozów, harcerze z naszego Hufca mieli możliwość uczestniczenia w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego, który odbywał się w Gdańsku w dniach 06-16.08.2018r. Wszystko zaczęło się od podziału na trzy 10-cio osobowe patrole: Lipy, Sosny i Buki (metodycznie pierwszy patrol to wędrownicy, a dwa pozostałe harcerze starsi). Każdego dnia brali oni udział w zajęciach programowych, opartych na następujących modułach:
• Moduł Służba; w ramach tego modułu harcerze wykonywali prace społeczne w określonych miejscach i przy okazji mogli bliżej zapoznać się z ich historią. Nasze patrole pełniły służbę w Sztutowie, Kościerzynie, Owidzu.
• Moduł Źródło, gdzie popływali trochę na żaglówkach i kajakach, a przy okazji mieli możliwość zaśpiewania kilku szant.
• Moduł Dziedzictwo, podczas którego patrole uczestniczyły w grze terenowej z wykorzystaniem QR kodów, odbywającej się na terenie Gdańska.
• Moduł Rozwój; również gra terenowa, ale tym razem na terenie Miasteczka Zlotowego. Punkty zdobywało się, wykonując różnorodne zadania, które dotyczyły różnych problemów globalnych. Osoby powyżej 17. roku życia miały możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego.
• Moduł Cywilizacja; w tym dniu każdy patrol miał inne zajęcia. Sosny zwiedzały Centrum Hewelianum, a na koniec zwiedzania mieli zajęcia z dawnej musztry pruskiej. Buki udały się na zajęcia organizowane przez Politechnikę Gdańską, która zorganizowała dla nich m.in.. zajęcia sportowe na basenie, a Lipy uczestniczyły w zajęciach przygotowanych na terenie Zlotu (najwięcej emocji wzbudziły te z samoobrony, teraz lepiej z nikim od nich nie zadzierać 🙂 )
• Moduł Kalejdoskop umożliwiał zobaczenie wystawy fotografii Jacqueline Livingston udostępnionej w Gdańskiej Galerii Fotografii, a następnie przez kilka godzin nasi harcerze zwiedzali Muzeum II Wojny Światowej.
• Moduł Natura; w ostatnich dniach można było poprzez udział w grze terenowej poszerzyć swoją wiedzę na temat Wyspy Sobieszewskiej, gdzie znajdowało się całe Miasteczko Zlotowe.
Podczas Zlotu miał miejsce również Dzień Regionów, podczas którego każda chorągiew prezentowała działalność w roku harcerskim, ale również przybliżała w formie interaktywnej charakterystykę swoich regionów. Warto dodać, że niemałym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko z ceramiką bolesławiecką.
Codziennie wieczorem odbywały się także różne koncerty i konferencje. Można więc zauważyć, że nie było czasu na nudzenie się. Las (czyli drużyna, która zrzeszała wszystkie wymienione w powyższym tekście patrole) będzie wspominać Zlot jako czas pełen przygód i nowych doświadczeń. Cieszymy się, że wspólnie z harcerzami z całej Polski mogliśmy w ten sposób obchodzić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecie Związku Harcerstwa Polskiego.

pwd. Agata Rompała

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *